W dzisiejszych czasach niemal każda osoba oddaje się jakiejkolwiek formie rozrywki, czy to z powodu chęci zabicia czasu, czy też zainteresowania daną rozrywką (np. Oglądanie telewizji).
Jedną z wielu opcji odbiegnięcia od rzeczywistości i oddaniu się relaksowi jest świat wirtualny. Znajdziemy w nim dosłownie wszystko, także gry komputerowe, w które możemy zagrać sami, lub wraz z innymi online. Najpierw potrzebujemy sprawnego sprzętu, może to być telefon, konsola, lub komputer. Następnie niezbędne jest również połączenie z siecią jeśli chcemy cieszyć się rozgrywką nie tylko ze sztuczną inteligencją, ale również wraz z innymi ludźmi, którymi mogą być nasi przyjaciele albo zupełnie nieznane nam osoby z drugiego końca świata. Wybieramy interesujący nas tytuł, który umożliwia rozgrywkę w trybie “Multiplayer” i rozpoczynamy grę, jednak jak się może okazać – wcale nie tak przyjemną.
Czym jest toksyczność graczy?
Internet jest wielkim i otwartym światem, do którego może dołączyć niemal każdy, także ktoś kto ma złe zamiary wobec innych. Podczas rozgrywek online możemy spotkać osobę, która postanowi bez najmniejszego powodu zwymyślać nas od najgorszych. Taki gracz może również starać się uprzykrzyć nam grę na różne sposoby, osobę taką nazywamy wtedy “Toksycznym graczem”.
Jest to na tyle powszechne zjawisko w grach internetowych, że są na to narażone osoby zarówno te starsze, które sięgają raczej po bardziej skomplikowane tytuły jak i niestety również młodsze, które w pozornie bezpiecznych środowiskach również mogą natknąć się na toksycznego gracza.
Przykładem tutaj może być chociażby popularna wśród młodzieży gra “Roblox”. Jest ona zbiorem stworzonych przez twórców tematycznych gier opierających się na tej samej mechanice. Jeżeli spojrzeć na większość z nich to zobaczymy, że jest to gra kolorowa, z zabawnymi efektami wizualnymi i dźwiękowymi. Gra domyślnie skierowana jest do dzieci i to raczej one są tam większością społeczności, nie brakuje tam również osób dorosłych. Często na czatach tej gry możemy zauważyć wiele padających wulgaryzmów w różnych językach (także polskim), a podczas samej rozgrywki, która czasem okazuję się być dość brutalna, gracze mogą być nastawieni do siebie wrogo, np. Ktoś celowo zabiera nam nasze rzeczy, blokuje nas, uniemożliwia wykonanie jakiejś czynności.
Jak sobie radzić?
Aby poradzić sobie z antyspołecznym zachowaniem skierowanym w naszą stronę w grach internetowych możemy spróbować skorzystać z dostępnych rozwiązań. Najpopularniejsze z nich to: Zmiana serwera, zablokowanie denerwującej nas osoby, zgłoszenie jej, ignorowanie, bądź w bardziej skrajnych przypadkach, gdy społeczność gry jest wręcz przesiąknięta toksycznymi graczami – zmiana gry.
Najlepszym sposobem na uniknięcie spotkania z toksyczną częścią społeczności w grach to wybranie rozgrywki jednoosobowej, gdzie nikt nie będzie mógł nam zaszkodzić i spowodować, że nasz czas wolny będzie czasem straconym.
Internet jest pełen hejterów, którzy zamiast skupić się na pozytywnych celach, idą z celem obrażenia kogoś, zrównania z ziemią, usilnie bronią swojego stanowiska. Tak też jest w grach. Kilka razy miałem przyjemność z takimi jegomościami, od razu ich blokuję.